Strona internetowa to nie tylko nagłówki, paragrafy i akapity. Oprócz samego tekstu powinna zawierać również multimedia. Do najpopularniejszej ich formy zaliczamy oczywiście zdjęcia…ale nie byle jakie. Aby jeszcze bardziej podnieść poziom naszej witryny, powinniśmy postawić na takie, które wyglądają na wykonane w profesjonalny sposób. Jak jednak osiągnąć taki efekt? Oprócz wykonania dobrego zdjęcia należy je też odpowiednio obrobić. Do tego posłuży nam edytor zdjęć. Jednak który z popularnych programów wybrać? Sprawdźmy to!
Poznajmy najlepsze i przy okazji darmowe programy do obróbki zdjęć!

GIMP – po prostu klasyk
Lightroom – najbardziej ceniona aplikacja na świecie
Polarr Photo Editor – czyli Lightroom + Instagram w przeglądarce
Photopea czy Photoshop?
Pixlr – nowoczesny design

GIMP – po prostu klasyk

Systemy operacyjne:
Windows,
MacOS,
Linux
Wersja językowa: m.in. polska
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć popularnego programu, jakim jest GIMP, czyli edytor do grafiki rastrowej, do której zaliczamy m.in. zdjęcia. Ostatnimi czasy przeszedł wielką metamorfozę, a obecnie możemy zobaczyć w nim dużo bardziej uproszczony interfejs oraz ikony, które pozwolą nam w sposób intuicyjny przemieszczać się po edytorze. Dzięki nowemu silnikowi praca w nim jest o wiele szybsza i łatwiejsza. Dużą zaletą jest możliwość działania na warstwach.

Czym wyróżnia się Gimp?
edycja obrazów o wysokiej jakości z większą precyzją
możliwość instalowania dodatkowych wtyczek
filtry GEGL (Generic Graphics Library) pozwalające na wprowadzanie poprawek na obrazie, bez dokonywania zmian bezpośrednio na nim
zmiany w dostosowaniach filtrów pojawiające się na obrazie w czasie rzeczywistym
podzielony podgląd – efekty przed i po na jednym obrazie
wyszukiwanie integracji, które umożliwi znalezienie odpowiednich funkcji i filtrów
funkcja obracania płótna
nowe tryby mieszania, czyli m.in: przejście, wypalanie liniowe, żywe światło, światło liniowe, wykluczenie
obsługa plików RAW, bez konieczności instalowania wtyczek

Gimp to program, który umożliwia szybką i prostą edycję zdjęć, ale również zaawansowaną obróbkę, a nawet montaże. Jego opanowanie nie zajmie dużo czasu. Jest bardzo intuicyjny i łatwy w użyciu. Sprawdzi się mniej lub bardziej zaawansowanym użytkownikom. Między innymi właśnie dlatego należy do najpopularniejszych darmowych programów, które wykorzystujemy jako edytory zdjęć.

Lightroom – najbardziej ceniona aplikacja na świecie

System operacyjny:
iOS, Android
Wersja językowa: angielska
Lightroom to jeden z popularniejszych programów należących do pakietu Adobe. Posiada on jednak również wersję w postaci aplikacji na telefon. Dzięki temu nawet jeśli zdjęcia wykonujemy naszym smartfonem, możemy korzystać edytora, który pozwoli nam na pracę na poziomie. Jego możliwości doceniają użytkownicy na całym świecie. Nie wszystkie jego funkcje są darmowe, lecz już sam pakiet free daje nam bardzo duże możliwości. Dodatkowo jest prosty w obsłudze i nie zajmie zbyt dużo miejsca na naszym telefonie, a to również jest dla niektórych bardzo istotne.

Jakie funkcje w nim znajdziemy?
możliwość tworzenia własnych filtrów i presetów
intuicyjny interfejs
edycja zdjęć bezpośrednio na smartfonie
zaawansowane zmiany w kolorach, ekspozycji, odcieniach
poprawa samej jakości zdjęć
nowoczesne tryby kamery
porządkowanie zdjęć za pomocą folderów
łatwa i szybka korekta wybranych elementów
kompleksowa edycja nasycenia światła

Program do obróbki zdjęć jak z Instagrama? To zdecydowanie Lightroom. Polecany jest każdemu użytkownikowi – nawet z mniejszym doświadczeniem w edytowaniu zdjęć. Lightroom – jako całość, czyli uwzględniając nie tylko jego aplikacje na telefon, ale też kompletną wersję, z której najczęściej korzystamy na komputerze, uznawany jest za najlepszy program do obróbki zdjęć na świecie (oczywiście w towarzystwie ze swoim krewnym, czyli Photoshopem).
Dzięki dużej popularności możemy mówić o jeszcze jednym, dodatkowym plusie tego edytora zdjęć, a mianowicie liczna ilość poradników i tutoriali m.in. o tym, jak stworzyć w nim własny preset, który będziemy mogli zaaplikować do wszystkich fotografii, za pomocą jednego kliknięcia.

Polarr Photo Editor – czyli Lightroom + Instagram w przeglądarce

System operacyjny:
każda przeglądarka, Windows, MacOS, Android, iOS
Wersja językowa: angielska
Ten webowy program, zdecydowanie różni się od jego poprzedników. To, co możemy w nim dostrzec, to nietypowy układ narzędzi, zdecydowanie różniący się od innych tego typu edytorów zdjęć. To połączenie filtrów niczym z Instagrama i możliwości, jakie oferuje aplikacja Lightroom. Co ważne, nie ma konieczności jego instalacji. Zdjęcia obrabiamy już z pozycji przeglądarki.
Warto zaznaczyć, że tak samo jak np. w przypadku Lightrooma, tylko podstawowe funkcje są darmowe. Cena za wersje PRO nie jest jednak wcale aż tak wysoka. Sam program może początkowo wydawać się ciężki w obsłudze. Po oswojeniu się z interfacem praca na nim stanie się najprawdopodobniej jeszcze bardziej wygodna niż w przypadku np. Gimpa.

Co go wyróżnia? ciekawe i nowoczesne filtry – a’la Instagramowe
możliwość prostej edycji zdjęć z poziomu przeglądarki
prosty interface przypominający aplikację w telefonie
obsługa plików RAW
otwieranie i przesyłanie plików bezpośrednio do chmury – Flickr, Dropbox, Google Drive czy OneDrive.
możliwość uruchomienia go praktycznie na każdym urządzeniu – nawet w przeglądarce mobilnej możliwość tworzenia własnych flirtów

Ogromnym plusem tej aplikacji jest to, że jest bardzo wygodna w użyciu, a poprawki zdjęć możemy wprowadzać zarówno na komputerze, jak i na naszym telefonie. Polecana jest raczej nieco mniej zaawansowanym użytkownikom i osobom, które na co dzień nie potrzebują edytora zdjęć – używają ich sporadycznie (gdy pojawia się potrzeba ad hoc).

Photopea czy Photoshop?

System operacyjny: każda przeglądarka
Wersja językowa: m.in. polska

Jeden i drugi program mają ze sobą wiele wspólnego. Jednak to Photopea jest darmowym odpowiednikiem znanego i popularnego programu, jakim jest Photoshop. Ze względu na jego cenę wielu użytkowników decyduje się właśnie na to darmowe rozwiązanie – szczególnie jeśli nie wiążą oni z nim swojej codziennej pracy. Photopea jest edytorem zdjęć, z którego możemy korzystać w oknie naszej przeglądarki. Zaoszczędzimy dzięki temu sporo miejsca na dysku. Interface tego programu jest naprawdę bardzo podobny do Photoshopa dlatego osoby mające z nim styczność, będą miały nieco ułatwione zadanie.

Jakie funkcje znajdziemy w Photopea?
całkowicie darmowy program (nie jest to funkcja, ale z pewnością warto to podkreślić)
edycja bezpośrednio z przeglądarki
wszystkie podstawowe funkcje, które znajdziemy w Photoshopie jak np. pędzel korygujący, stempel, pipeta etc
importowanie kompletnych obrazów, ale też jego pojedynczych elementów (SVG, JPG, PNG, GIF)
obsługa plików PSD
brak ograniczeń w korzystaniu z bezpłatnej wersji
Puppet Warp służące do zniekształcania obiektów
zaznaczanie całych obiektów na zdjęciach.

Photopea idealnie sprawdzi się jako darmowy program do obróbki zdjęć. Jeśli poznaliśmy już możliwości Photoshopa i nie są one dla nas zbyt skomplikowane, to warto porównać do niego właśnie ten edytor zdjęć (i nie tylko). Z drugiej strony możemy też odwrócić tę kolejność i zacząć pracę na Photopea’i, aby oswoić się z tego typu programem, a dopiero później zainwestować w jego płatną wersję, czyli oczywiście Photoshopa.

Jaki program do obróbki zdjęć wybrać?

Właśnie poznaliśmy najpopularniejsze i przy okazji jedne z najlepszych programy do obróbki zdjęć zarówno na komputerze jak i na smartfonie. Jest to zaledwie część edytorów zdjęć, które znajdziemy na rynku, więc wybór jest naprawdę szeroki. To który program wybierzemy zależne jest również od tego czego oczekujemy od aplikacji.

Czy ma być ona prosta w użyciu, czy bardzo rozbudowana?
Czy chcemy edytować zdjęcia w każdym dowolnym momencie, czy może wolimy zrobić to na większym ekranie?
Czy zależy nam na szybkim efekcie, czy niezwykłej precyzji?
etc.

Gdy nasze zdjęcia są już obrobione, należy pamiętać, że zanim załadujemy je na stronę www, powinniśmy jeszcze zadbać o ich optymalizację. Dzięki temu będą znacznie lżejsze, a sama witryna internetowa załaduje się szybciej, co w pewnym stopniu pomoże w jej pozycjonowaniu. Aby poznać więcej szczegółów na ten temat, wystarczy zapoznać się z jednym z naszych artykułów na ten temat, czyli: Zdjęcia na stronę internetową – jak wybrać najlepsze i zoptymalizować? lub Darmowe zdjęcia i grafiki na stronę internetową oraz ich optymalizacja pod SEO Warto jednak wspomnieć, że w WebWave działamy już na formacie WebP, a więc kompresja jest automatyczna, ale nie zaszkodzi jeśli ją jeszcze bardziej “podkręcimy” – pamiętajmy jednak o zachowaniu jakości.

  • więcej
  • więcej
  • więcej
  • więcej
  • więcej