Nauka tworzenia stron – studia, kursy i inne formy edukacji

Stworzenie strony internetowej jest coraz prostsze. Oczywiście swoje zasługi mają tutaj kreatory takie jak ten od WebWave. Zrozumiałe jest jednak, że w coś, co jest dla nas nowe, trzeba się czasem wdrożyć. Form edukacyjnych, czy też instruktażowych mamy wiele. Możemy wybierać spośród kursów stacjonarnych, zdalnych, materiałów wideo lub opisów tekstowych. Dzisiaj właśnie omówimy sobie ten temat…,czyli gdzie możemy uczyć się tworzenia stron? Sprawdźmy to!

Tworzenie stron internetowych kiedyś a dziś

Jak zapewne większość już wie, kiedyś tworzenie stron internetowych polegało tylko i wyłącznie na ich kodowaniu. Wszystko zaczęło się od prostych konstrukcji. Z czasem do języka HTML dołączył JavaScript, a następnie CSS. W międzyczasie narodził się też pomysł stworzenia narzędzia, które pozwoli zakładać witryny www bez umiejętności kodowania – zalążki kreatorów.

W związku z tym, że nie każdy posiadał umiejętności programowania jedynym sposobem na naukę tworzenia stron www była po prostu nauka programowania. Co za tym idzie, rynek był dość ograniczony. Obecnie w erze automatyzacji wielu czynności, projektowanie platform internetowych jest niemalże ogólnodostępne.

Programy w stylu drag&drop

To właśnie dzięki nim coraz więcej osób mogło zainteresować się tworzeniem witryn www. Z czasem, gdy internet zaczął się rozrastać, a strona nie miała tylko “być”, ale też wyglądać, zaczęto przykładać uwagę do designu. Osoba zajmująca się tworzeniem stron za pomocą kodowania, niekoniecznie będzie potrafiła wykonać ją tak, aby oprócz funkcjonalności mogła być również przyjemna dla oka – potrzebna jest do tego makieta projektu. Z drugiej strony osoba znająca się na web designie i posiadająca umiejętności w dziedzinie UX i UI nie zawsze sprawdzi się w programowaniu. Korzystając z kreatora, nie będzie to koniecznością (co prawda WebWave daje taką możliwość, ale nie każdy musi z niej skorzystać), a mimo wszystko jesteśmy w stanie stworzyć funkcjonalną, a zarazem estetyczną platformę.

Formy edukacji

Form edukacji jest w tym momencie bardzo dużo. Oczywiście w przypadku wielu osób studia będą pierwszą myślą w tym kierunku, ale warto poznać też alternatywy.

Jakie studia możemy wybrać, aby móc zacząć tworzyć strony internetowe?

Form edukacji jest w tym momencie bardzo dużo. Oczywiście w przypadku wielu osób studia będą pierwszą myślą w tym kierunku, ale warto poznać też alternatywy. Jakie studia możemy wybrać, aby móc zacząć tworzyć strony internetowe? Tak naprawdę to zależy od tego, na czym chcemy się skupić – czy wolimy kodować czy może tworzyć projekty graficzne…a może kariera UI”a lub UX’a? Oczywiście bardzo ważne jest to, aby wybrany przez nas kierunek omawiał zarówno “tradycyjne” metody tworzenia stron jak i te, które dały nam np. kreatory. W ten sposób będziemy mogli zbudować pewien fundament naszej wiedzy. Niezwykle istotne jest jednak też to aby poza samą “bazą” studia oferowały też specjalistyczną edukację w danym (mniejszym) zakresie. Do kierunków studiów, od których możemy zacząć karierę projektanta witryn www należą m.in.
grafika komputerowa
informatyka
programowanie
tworzenie aplikacji internetowych i mobilnych To tylko kilka przykładów. Na ten moment nie ma ich tak dużo jak byśmy chcieli, a część studiów jest wielostopniowa, ale na szczęście lista z roku na rok się powiększa i możemy znaleźć coraz więcej konkretnych ofert kształcenia. Więcej tego typu kierunków znajdziemy na uczelniach zagranicznych.

Kursy i szkolenia tworzenia stron

Jeśli nie chcemy poświęcać czasu na kierunki, które nie do końca sprostają wymaganiom naszych oczekiwań lub po prostu wymarzonemu stanowisku, to warto rozważyć udanie się na kurs. Dlaczego? W przypadku tej formy edukacji mamy trochę większy wybór. Możemy wybierać spośród ogólnych zagadnień, po skonkretyzowany jej element. Pozwala to na zdobycie wiedzy dokładnie w tym temacie, jaki nas interesuje. Z pewnością znajdziemy tu wiele pozycji doszkalających w temacie UI i UX, a to dwa bardzo istotne elementy projektowania witryn www. Kursy mogą lepiej sprawdzić się niż studia, w przypadku osób, które na co dzień pracują. Oczywiście są studia zaoczne i wieczorowe, ale tak jak już sobie wspomnieliśmy, nie zawsze znajdziemy kierunek, omawiający tematykę naszych zainteresowań – np. “tworzenie stron internetowych, a web design” Obydwie formy są oczywiście płatne- jedne będą trwały dłużej, a drugie krócej. To, którą wybierzemy, będzie zależało od tego, która lepiej sprosta naszym oczekiwaniom. Do platform oferujących kursy tworzenia stron zaliczamy np. Udemy, Edugrafię, Strefę kursów i Courserę.

  • więcej
  • więcej
  • więcej
  • więcej
  • więcej